|
|
(22 mellomliggende revisjoner av 6 brukere er ikke vist) |
Linje 1: |
Linje 1: |
− | {{Under utvikling}}
| + | [https://hjelp.uib.no/tas/public/ssp/content/detail/service?unid=e6dc8fbe9afe4128b518250ba742a44a Informasjon om dette finner du nå i UiBhjelp.] |
− | {{WD}}
| |
− | {{BRA}}
| |
− | | |
− | '''Optisk tegngjenkjenning''', ofte omtalt med den engelske forkortelsen OCR, gjør det mulig å lese av skannede dokumenter og lagre innholdet som tekst i elektronisk form.
| |
− | | |
− | Et spesielt program kan gjenkjenne bokstaver, tall og andre tegn i innskannede dokumenter og lagre resultatet som tekst i et pdf-dokument. Når det som faktisk er tekst også blir lagret som tekst, gjør det et innskannet dokument mye mer anvendelig. Det går an å søke i dokumentet og du kan klippe og lime. Viderebehandling av (deler av) teksten vil derimot være mer egnet i et tekstbehandlingsprogram, eller du kan lime rett inn i e-post eller annet.
| |
− | | |
− | Studenter og ansatte på UiB kan sende et allerede innskannet dokument som vedlegg til en e-post til adressen ocr@uib.no. Da vil du få tilbake en e-post med det bearbeidede resultatet vedlagt som et pdf-dokument. Dette kan gjøres både fra ditt e-postprogram, eller fra en PullPrint-maskin.
| |
− | | |
− | == Tekstgjenkjenning fra PullPrint-maskin ==
| |
− | | |
− | Fremgangsmåten for å lagre et innskannet dokument fra en PullPrint-maskin er ganske enkelt å skanne et dokument og sende det som vedlegg til ocr@uib.no.
| |
− | # Legg dokumentet klart i øverset venstre hjørne på glassplaten. Pass på at det ikke ligger skjevt.
| |
− | # Logg på PullPrint ved å dra ditt student- eller ansattkort gjennom kortleseren.
| |
− | # Velg E-mail på displayet.
| |
− | # Trykk på knappen for mottakeradresse, og skriv inn ocr@uib.no (du trenger ikke sende til din egen e-postadresse)
| |
− | # Velg emne for meldingen og skriv inn.
| |
− | # Klikk på Preferences og velg:
| |
− | #* Svart/hvitt eller farger
| |
− | #* Tekst, bilde eller blanding
| |
− | #* Oppløsning: Høyest tall gir mer detaljer og normalt lavest feilprosent. Men er det mange sider med god kvalitet, kan man spare tid og lagringsplass ved å velge lavere enn maks.
| |
− | # Klikk Send, og vent til dokumentet er skannet inn.
| |
− | # Om ikke lenge skal en e-post merket <nowiki>[OCR]</nowiki> og innskrevet emne dukke opp i innboksen.
| |
− | | |
− | Merk at farget bakgrunn, kursiv, spesialtegn liten fontstørrelse (selvsagt) kan gi større feilprosent. En sjekk av resultatet kan derfor være nødvendig.
| |
− | | |
− | [[Kategori:Utskriftstjenester]]
| |
− | [[Kategori:Bruksanvisninger]]
| |
− | [[Kategori:Dokumentbehandling]]
| |